Termín
Dnes má svátek: Taťána
Dnes má svátek: Taťána

Buď připraven na pověry

( 2 hlasů ) 
  • Zveřejněno 3. 6. 2013 13:05
  • Napsal Starý Pavel
  • Zobrazeno: 10310

Mezi lidmi je spousta zažitých pověr, co by se mělo nebo nemělo v krizových situacích dělat. Dokážeš ve třech příbězích v červnovém čísle 2013 časopisu Skaut-Junák určit, co je dobrá rada a co ne? V tomto článku je správné řešení.

1) Při resuscitaci je třeba hrudník stlačovat poměrně velkou silou (o 5 – 7 cm). Polámaná žebra jsou v takovém případě menší zlo, než masáž nedostatečnou silou. Nejlepší je ale samozřejmě stlačovat tak akorát.

2) Uvolnění dýchacích cest je důležitý úkon před zahájením resuscitace. Často vede k tomu, že zraněný začne dýchat sám od sebe a resuscitovat není vůbec potřeba. Případné cizí předměty je dobré odstranit tzv. Hemlichovým manévrem a hlavně zaklonit hlavu na uvolnění zapadlého jazyka.

3) Člověk má v krvi tolik kyslíku na to, aby byl mozek dostatečně zásobován cca 7 – 10 minut jenom stlačováním hrudníku. Proto stačí pouhá masáž srdce bez vdechování. Zvláště jde-li o cizího člověka a zachránce nemá k dispozici ochrannou roušku, je vhodné pouze masírovat.

4) Pokud se zraněný začne sám normálně dýchat (nemusí být při tom při vědomí), je samozřejmě potřeba s resuscitací přestat. Bohužel ve většině případů to nebude vypadat, jako v akčních filmech, kde se postižený najednou zhluboka nadechne a je fit, ale ty budeš muset resuscitovat, dokud si jej nepřebere záchranná služba. Proto je důležité ji ze všeho nejdříve zavolat.

5) Pokud zjistíš, že někdo nedýchá, zkontroluj, jestli nemá ucpané dýchací cesty a pokud ne, ihned začni s resuscitací. Kontrolovat tep je zbytečná ztráta času. Pokud někdo nedýchá, nebude mu ani bít srdce nebo velmi brzy přestane. Co nejrychlejší zahájení resuscitace (po zavolání záchranné služby) je mnohem užitečnější pomoc.

6) To je velmi častý a nebezpečný omyl. Nestačí resuscitovat, dokud nedorazí sanitka, ale je třeba pokračovat až do té doby, než ti záchranáři řeknou, že od tebe zraněného přebírají. U masáže srdce je strašně důležité, aby nebyla přerušovaná.

7) O vteřiny rozhodně nejde, proto je třeba nejednat zbrkle. Dej si čas na rozmyšlenou. Porozhlédni se po pomůckách a lidech, kteří by ti se záchranou mohli pomoci. Zavolej záchrannou službu. Dvě, tři minuty navíc, než začneš zachraňovat, tu nehrají takovou roli.

8) Při tonutí je potřeba zavolat záchrannou službu vždycky. Mohlo dojít k poškození organizmu, které laik nemusí na první pohled poznat.

9) Čím dříve záchrannou službu zavoláš, tím dříve dorazí, a může ti pomoci se zachraňováním. Je možné, že ti pošlou na pomoc i hasiče, školené na podobné situace.

10) Voda se z člověka, který se topil, nevylévá. Plíce ji dokáží vstřebat a ničemu nevadí. Důležitější je zkontrolovat dýchací cesty a začít rychle s resuscitací. Výjimku tvoří slaná voda. Tu je třeba z člověka vylít.

11) Existují tři výjimky, kdy pouhá masáž srdce nestačí. Je to případ, kdy někdo tonul (kyslík v krvi si při tom spotřeboval), kdy se někdo otrávil nějakým plynem (místo kyslíku má v krvi daný plyn) a pokud jde o malé dítě (nemá tolik krve, aby vázala dostatečné množství kyslíku). V těchto případech je třeba resuscitovat v poměru 2 vdechy na 30 stlačení hrudníku.

12) Plavat se zachraňovaným člověkem je velice obtížné a nebezpečné i pro zkušeného plavce. Je lepší se tomu snažit vyhnout a zkusit ho zachránit jinak – hodit lano, větev, nějaký plovák, kterého by se tonoucí chytil, poslat tam raději dospělého. Pokud si nejsi jistý svými plaveckými schopnostmi, pro tonoucího neplav, ani pokud není jiná možnost ho zachránit. Dva utopení jsou větší tragédie, než jeden.

13) Ani ta nejpřísnější nastavení soukromí, ti tvoje tajemství nepomohou uchránit. Existují způsoby, jak je obejít. Facebook navíc někdy sám od sebe nastavení práv změní a věci, které byly dříve skryté, jsou najednou vidět. Tajemství na Facebook prostě vůbec nepatří.

14) Každý, kdo si zřizuje účet na Facebooku dává souhlas s pravidly užívání této internetové služby. Součástí těchto pravidel je i souhlas s poskytováním svých fotek, videí a textů pro účely reklamy Facebooku a jeho obchodním partnerům.

15) Není těžké vytvořit si na Facebooku falešnou identitu a vydávat se za někoho jiného. Někteří lidé se na to specializují. Někdo to dělá jen tak pro zábavu, ale jsou i lidé, kteří to dělají proto, aby ubližovali druhým. Přes falešný účet vylákávají o ostatních informace, které pak používají proti nim. Jsou i případy, kdy byli lidé, kteří svojí neopatrností naletěli někomu pod falešnou identitou dohnáni k sebevraždě. Proto je lepší přidávat si do přátel jen lidi, které opravdu znáš.

16) Dávání „lajků“ nikomu žádné peníze nepřináší. Je to typický příklad tzv. hoaxu (neboli falešné zprávy). Lajkováním a přeposíláním takových zpráv se jenom necháváš napálit.

17) Účet na Facebooku jde buď deaktivovat, nebo úplně odstranit. Deaktivace znamená, že tvoje data zůstanou na serverech Facebooku uložená, ale skrytá, a pokud by ses chtěl(a) na Facebook jednou vrátit, tvoje údaje se opět obnoví. Odstranění je definitivní zrušení účtu. Facebook nemá zájem na tom, aby si lidé účty rušily. Proto tuto možnost drží v tajnosti hluboko v nápovědě, aby ji nebylo snadné najít: ozubené kolečko >> Nápověda >> Navštivte Centrum nápovědy >> Správa účtu >> Deaktivace, odstranění a zvěčnění účtu >> Jak mohu svůj účet trvale odstranit?

18) Facebook je služba pro lidi starší 13 let. Mladší musí uvést falešné datum narození, a to je porušení pravidel Facebooku. Pokud by to někdo nahlásil nebo se to správci Facebooku dozvěděli nějak jinak, mohli by účet smazat.

Pokud tě zajímá, jak správně řešit další krizové situace, zahraj si některou z her Buď připraven.

Zobrazit další články autora

Přihlášení or Registrace