Termín
Dnes má svátek: Otýlie
Dnes má svátek: Otýlie

O projektu: Nenech se zmanipulovat

 • Zveřejněno 24. 8. 2012 8:37
 • Napsal Peřina Ondřej (Jerry)
 • Zobrazeno: 9967

V rámci operačního programu „Vzdělávání pro konkurenceschopnost“ Evropského sociálního fondu běží projekt s dlouhým a komplikovaným názvem a číslem:

„Příprava a pilotáž vzdělávacích programů (včetně metodik) pro děti a mládež zaměřených na rozvoj metod vzdělávání v oblasti rozvoje klíčových kompetencí ve volnočasových aktivitách: Implementace standardů finanční gramotnosti v neformálním vzdělávání.“ Číslo projektu je CZ.1.07/1.2.00/14.0119.

Jedním z hlavních cílů tohoto projektu je vytvořit zajímavé vzdělávací materiály. A jedním z nich je i hra nenech se zmanipulovat.

V dramatickém příběhu plném zvratů a překvapení si hráči vyzkouší své znalosti v kontextu reálných životních situací. Příběh se v oblasti financí dotkne těchto tematických okruhů:

 • Platební karty
 • Úvěry
 • Pracovní právo
 • Ochrana spotřebitele
 • Nákupy na internetu
 • Padělání peněz
 • Bezhotovostní platby
 • Pojištění

A krom toho se v příběhu neobjevují jen problémy finanční, ale i celá řada dalších.

Více o zmíněném projektu se dozvíte na www.rozumimefinancim.cz. Vyplatí se tam podívat, protože tento web https://www.nenechsezmanipulovat.cz/ není zdaleka jediným výstupem projektu.

Naživo!

Zaujmout by vás mohla karetní hra "Naživo!", ve které hráč za svou postavu prožívá celý její život a může si tak vyzkoušet dopady různých důležitých životních rozhodnutí, ať už se týkají vzdělání, zaměstnání, podnikání nebo třeba i investování, nákupu či pronajímání nemovitostí, úvěrů, pojištění a v neposlední řadě i volného času a zábavy. Pravidla i všechny karty si může stáhnout, vytisknout, nastříhat a kdykoli zahrát.

Kromě karetní hry "Naživo!" jsme k finančním a ekonomickým tématům připravili ještě celou řadu dalších her a aktivit. Celou řadu z nich najdete v publikacích "Rozumíme financím I a II". Hry a aktivity jsou v nich propojeny s informačními texty, které se vecně dotýkají témat her. Například ke hře o inflaci je tedy bezprostředně připojena i informace o tom, co inflace je, jaké jsou související pojmy a co to prakticky znamená. Obě publikace si také můžete snadno stáhnout a hned použít. Podobnou strukturu má i další z našich publikací - Peníze ve volném čase. Liší se tím, že se nevěnuje financím a ekonomice, ale metodice. Kdy, jak a proč hry a aktivity finanční gramotnosti nejlépe používat, na co si dát pozor a jak z nich vytěžit co nejvíce. I tato publikace je k dispozici online, i proto, že se snažíme, aby se tak dalo získat vše, co v rámci projektu vznikne.

 Tím stále ještě nekončíme. Kromě toho, že probíhá celá řada pilotních projektů, ze kterých vzejde řada zkušeností, postřehů a nápadů o které se s vámi podělíme v dalších chystaných metodických publikacích, tak je na obzoru ještě jedna zajímavá online věc:

Soutěž

V nejbližší době spustíme online soutěž. Každý kdo se jí rozhodne zúčastnit může získat body nejen tím, jak moc dobře se mu bude dařit tady na www.nenechsezmanipulovat.cz, ale i celou řadou dalších způsobů, jak na internetu, tak i v reálném světe.

 

 

Zobrazit další články autora

Přihlášení or Registrace