Termín
Dnes má svátek: Libor
Dnes má svátek: Libor

Platba kartou přes internet

( 0 hlasů ) 
  • Zveřejněno 24. 8. 2012 13:25
  • Zobrazeno: 7809

046Jak je to s platbami kartou na internetu?

Jakou kartou lze na internetu platit?

Pokud má jít platební karta použít pro platby na internetu, je potřeba, aby splňovala následující tři podmínky:

  • Šlo o typ karty který to umožňuje
  • Vydavatel karty (banka) platby umožňuje
  • Limit pro platby po internetu není nastaven na 0,- Kč

Správný typ karty

Obecně platí, že platby po internetu dnes umožňují v podstatě všechny karty. První podmínka je tedy splněna téměř vždy. Pokud do toho chceme proniknout více, hodí se vědět, že platební karty jsou buď elektronické nebo embosované. Poznají se podle toho, že na embosovaných je číslo karty vystouplé, na elektronických normálně "placaté". S embosovanými kartami je možné na internetu platit v podstatě vždy, elektronické karty to umožňovat nemusí. V poslední době to však umožňují čím dál častěji, takže pravděpodobnost, že by měl někdo kartu, která platby po internetu "neumí" je čím dál nižší.

Povolení banky

I když karta platby po internetu umí, neznamená to, že banka, která kartu vydává povolí platby provádět. Banky většinou platby povolují, ale u některých levných nebo speciálních karet (třeba právě u karet pro zákazníky mladší 18ti let) platby neumožňují. Většinou je ale splněna i tato podmínka a s naprostou většinou karet jejich vydavatelé umožňují na internetu platit.

Limit pro platby po internetu

Nejčastěji je problém s třetí podmínkou - nastaveným limitem. Mnoho bank vydává karty tak, že limit pro platby na internetu je nastaven na 0,- a zákazník si ho musí sám (třeba pomocí elektronického bankovnictví) nastavit na větší částku, aby mohl platby provádět.

Limit pro platby po internetu se u karet nastavuje zvlášť - není společný třeba s limitem na platby v obchodech a výběry z bankomatu. Protože karta se pro platby po internetu dá snadno zneužít (o tom více už brzy v příběhu) není od věci limit na 0 nechat, nebo ho tak nastavit.

Co je třeba pro platbu kartou na internetu znát?

Při nakupování na internetu jsou někdy (například na amerických stránkách jako třeba amazon.com skoro vždy) potřeba jen tři údaje, které se všechny na kartě dají najít. Jsou to:

  • číslo karty4
  • datum do kdy karta platí6
  • trojmístný (většinou, u některých karet bývá čtyřmístný) autorizační kód (označovaný jednou ze zkratek CVC2, CVV2 či podobnými - většinou je na druhé straně karty u políčka na podpis)3

Pokud si tedy kartu vyfotíme či okopírujeme (z obou stran), víme vše, co je potřeba k placení po internetu. Někdy (na českých internetových obchodech často) je platba dále zabezpečena - je potřeba třeba ověření pomocí SMS či PINu, ale nemusí to tak být vždy.

220px-CCardFront.svg220px-CCardBack.svg

Zobrazit další články autora

Přihlášení or Registrace