Termín
Dnes má svátek: Otýlie
Dnes má svátek: Otýlie

Nákup přes internet

( 0 hlasů ) 
 • Zveřejněno 24. 8. 2012 13:26
 • Zobrazeno: 3626

056Jak nakupovat přes internet.

Srovnání cen výrobků

Opravdu existuje hodně webů zaměřených na srovnávání cen. Dívají se na nabídky jednotlivých e-shopů a pak je seřadí podle ceny. A mají ještě spousty dalších zajímavých funkcí. Dá se to jednoduše vyzkoušet, stačí do nějakého vyhledávače zadat třeba "srovnání cen".

Zjišťovat zda je e-shop v našem městě celkem logicky není nutné. Ale ostatní položky mají význam. K čemu ty informace mohou být dobré:

 • Hodnocení e-shopu uživateli - pokud nejsou zákazníci spokojení, projeví se to v hodnocení. Dají se tak odhalit obchody, se kterými jsou problémy
 • Počet uživatelů, který e-shop hodnotil - Pokud je počet hodnocení malý, je celkem možné, že si pozitivní hodnocení "naklikal" majitel obchodu s pár dalšími lidmi
 • Dodací lhůta - to obvykle není problém, ale mezi jednotlivými obchody se může dost lišit, takže se vyplatí ji ověřit, abychom věděli co očekávat. A pokud jde třeba o narozeniny nebo vánoce, může být rozdíl důležitý :-)
 • Způsob a cena dopravy - rozdíly mohou být překvapivě velké.

Platba a doprava

Volby při platbě a dodání zboží se dají shrnout asi takto:

 • Platby:
  • Platba kartou je nejrychlejší, proběhne hned (stejně jako když platíme kartou v obchodě u pokladny)
  • Platba převodem na účet trvá déle. Záleží na tom, zda máme účet u stejné banky jako obchod kde nakupujeme. Pokud ano, proběhne platba u některých bank hned, někdy to trvá déle, ale maximálně do druhého dne. Pokud jsou účty v různých bankách, bude platba trvat nejméně den, ale může to být i dva dny. A to je ještě potřeba počítat s tím, že jde o pracovní dny, pokud platíme v pátek, tak mohou peníze dorazit až v úterý. A pokud je v pondělí třeba státní svátek, může to být až ve středu.
  • Platba na dobírku proběhne až při přebírání zboží, takže "z ruky do ruky". Je potřeba počítat s tím, že za platbu dobírkou se obvykle platí další poplatek. České poště obvykle 20 Kč.
 • Doprava - možnosti a ceny pošty a dalších balíkových služeb jsou v podstatě srovnatelné a různě se mění.
 • Možnost vrácení zboží bez udání důvodu - do 14 dnů se dá zboží bez udání důvodu vrátit při nákupu na dálku - po internetu nebo třeba telefonu. Ale pozor, pokud zboží objednáme na internetu a jdeme ho vyzvednout do prodejny, není to nákup na dálku (zboží přebíráme přímo u prodejce) a nárok na vracení zboží nemáme.

Záruka

Na většinu zboží je v ČR záruka 2 roky, ale jsou různé výjimky, většinou logické - jídlo, živá zvířata, stavební práce a řada dalších.

Záruka 1 rok se týká firem, přesně opačně než je v možných odpovědích.

To, pro který trh je výrobek určený, není pro záruku rozhodující. Záruku poskytuje prodejce. Můžeme se dostat do potíží, pokud uplatníme záruku přímo v autorizovaném servisu výrobce, ale při uplatňování záruky u prodejce nemá vliv, pro jaký trh je výrobek určený.

Zobrazit další články autora

Přihlášení or Registrace