Termín
Dnes má svátek: Kryštof
Dnes má svátek: Kryštof

Silné heslo

( 0 hlasů ) 
  • Zveřejněno 24. 8. 2012 13:23
  • Zobrazeno: 4679

332Jak zvolit správné heslo k zabezpečení dat v počítači.

Určitě nikdo z nás nechce, aby se mu někdo dostal do mailové schránky, školního účtu nebo facebookového profilu a páchal naším jménem nějaké neplechy. Proto je dobré nastavovat si ke svým účtům silná hesla. Silné heslo je takové, které nám někdo cizí jen tak neuhodne. Nejhorší variantou je dát si jako heslo to samé jako přihlašovací jméno nebo svoje jméno. Ani jakékoli smysluplné slovo není ideální. V tomto článku vám poradím, jak si vytvořit téměř neuhodnutelné heslo a sám si je pamatovat.

Vytvoření fráze

Nejdříve je třeba vybrat si nějakou frázi, která se vám bude dobře pamatovat. Třeba váš oblíbený citát. Jako příklad uvedu Napoleonův výrok, který s oblibou používal i zakladatel skautingu Robert Baden-Powel:

Muž, který se ještě nedopustil žádné chyby, ještě nikdy nic neudělal.

Z tohoto citátu použiji první písmeno z každého slova (přičemž diakritiku doporučuji vynechat):

Mksjnzcjnnn

Nahrazení písmen číslicemi

Některá písmena se při troše fantazie podobají číslicím (zvláště na starých digitální displejích je to patrné): I = 1; Z = 2; E =3; A = 4; S = 5; G = 6; B = 8; O = 0. Těmito čísly nahradíme příslušná písmena:

Mk5jn2cjnnn

Přidání speciálních znaků

Toto už je slušně neprůstřelné heslo, ale ta nejsilnější hesla obsahují vždy i netradišní znaky (ne jen číslice a písmena). Třeba takováto:

#Mk5jn2cjnnn:

Předpony a přípony

Abyste nemuseli pro každý web vymýšlet novou frázi a přitom nepoužívali všude stejné heslo můžete pro každý web vytvořit předponu nebo příponu pomocí mnemotechnického odkazu na danou stránku, tady prvního písmene a dalších dvou souhlásek z názvu stránky: Tpk = Teepek; Fcb = Facebook; YTb = YouTube; Szn = Seznam.

Můžete si potom pohrát s dalšími pravidly pro větší náhodnost. Např. prohodit ve zkratce stránky velká a malá písmena nebo u stránek začínajících samohláskou dát zkratku jako předponu a u stránek začínajících souhláskou jako příponu. Výsledek bude následující:

#Mk5jn2cjnnn:tPK

#Mk5jn2cjnnn:fCB

ytB#Mk5jn2cjnnn:

#Mk5jn2cjnnn:sZN

Takovýchto pravidel si může každý navymýšlet spoustu vlastních. Nemusíte se omezovat jenom na ta zde popsaná. Poté už stačí si zapamatovat svůj oblíbený citát a pár pravidel a máte bezpečné heslo, aniž byste si museli pamatovat řadu nesmyslných písmen a znaků.

Zobrazit další články autora

Přihlášení or Registrace